zamek czocha

Zamek Czocha – jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce. Był tłem do wielu filmów tj. „Gdzie jest generał” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Zamek Rajsko – do XIX w. pozostawał w ruinie. W 1864 r. wyremontowany i do II wojny światowej pełnił rolę schroniska młodzieżowego. Obecnie – piękny hotel. Urlop w 2018 r. spędził tu Ed Sheeran.

Zamek Frydlant – najstarsze muzeum zamkowe w Europie Środowej. Ekspozycja w zamku związana jest z osobą Albrechta Wallensteina i wojną trzydziestoletnią.

Zamek Świecie – warownia powstała w XIV w. chroniaca szlak z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. W 1760 r. opuszczony, spłonął w 1827 r. Obecnie remontowany.

Zamek Legend Śląskich – położony w mieście Pławna niedaleko Lubomierza. Atrakcja dla dzieci i dorosłych, której właścicielem jest artysta Dariusz Miliński.

Lubomierz – z zespołem klasztornym sióstr Benedyktynek oraz Muzeum Kargula i Pawlaka. Latem odbywa się tu Festiwal Komedii Filmowej.

Zamek Grodziec – znajduje się nieopodal Złotoryji, na powulkanicznym wzgórzu (389 m n.p.m).

Zamek Kliczków – zamek z pocz. XII w. przebudowany w Renesansie. Obecnie odbywają się tu liczne imprezy, np. Festyn Św. Huberta.

Henryków Lubański – na terenie wsi rośnie najstarsze drzewo w Polsce, cis, liczące blisko 1277 lat.

Ruiny pałacu w Giebułtowie oraz Słupiec – (465 m n.p.m.) – kompleks skał bazaltowych, z którego roztacza się przepiekna panorama Sudetów.

Ruiny pałacu w Pobiednej

Wieża Mon Plaisir w Pobiednej – powstała z inicjatywy hr. Gersdorfa, pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego.

Geopark w Krobicy – podróż w głąb Ziemi

Mirsk – sztolnie i wieża widokowa – trasa turystyczna w XVI-wiecznych zabytkowych sztolniach oraz wieża widokowa, która obecnie służy jako platforma obserwacyjna.

Wieża ksiażęca w Siedlęcinie – zbudowana w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia I Jaworskiego, w środku XIV-wieczne malowidła ścienne.

Szwajcaria Lwówecka – skałki położone na południowy wschód od centrum Lwówka Śląskiego, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru

Czarci Młyn w Czerniawie – inaczej Muzeum Chleba – zabytkowy młyn wodny z 1890 r, w którym do dziś okazjonalnie wypieka się chleb.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Czerniawie „Izerska Łąka” – niezwykle ciekawe miejsce, w którym poznasz faunę i florę łąk gór i pogórza izerskiego, letni, czysty obraz nieba oraz życie pszczelej rodziny.

Jezioro Leśniańskie – sztuczny zbiornik niedaleko miejscowości Leśna. Zwany potocznie „Jeziorem Dwóch Zamków”, położony u podnóża zamku Czocha i Rajsko.

Jezioro Złotnickie – zbiornik zaprowy na rzece Kwisie między Gryfowem Śląskim a Leśną.

Stóg Izerski ze schroniskiem w Gorach Izerskich (1107 m n.p.m.) – schronisko położone poniżej szczytu, wspaniała panorama na Świeradów Zdrój, doline Kwisy oraz Karkonosze.

Hala Izerska i Chatka Górzystów – schronisko przyciąga turystów swoją kuchnią domową – naleśnikami i smażonym serem.

Smrek (1124 m n.p.m.) – najwyższy punkt czeskiej części Gór Izerskich, z wieżą widokową.

Hejnice – czeskie miasteczko z Bazyliką Najświętszej Marii Panny i klasztorem franciszkańskim.

Łaźnie Libverda z olbrzymią beczką – kurort z pijalnią wody mineralnej oraz restauracja w kształcie beczki powstala w 1931 r.

Zajęcznik (595 m n.p.m.) – szczyt oddzielający Świeradów Zdrój od Czerniawy – szlak zielony z interaktywną ścieżką edukacyjną.

Sępia Góra – wznosi się ponad Świeradowem. Z Sępiej Góry rozpościera się wspaniały widok na panoramę Gór Izerskich.

Kolej Gondolowa – najnowocześniejsza w Polsce kolej linowa z 72 gondolami, prowadząca na Stóg Izerski. Długość trasy zjazdowej 2500 m.

Dom Zdrojowy i Hala Spacerowa – najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa hala spacerowa o długości 80 m, w której znajduje sie źródło wody pitnej (szczawy radonowo-żelaziste).

Single Track – naturalne ścieżki rowerowe po polskiej i czeskiej stronie (70 km) powstałe z myślą o rowerzystach; pierwsza tego typu trasa w Europie Środkowowschodniej.

Wolimierz

OFERTA WARSZTATÓW W WOLIMIERZU I OKOLICY

  1. Warsztaty ze szkłem – malowanie na szkle, witraże, szklane ozdóbki
  2. Batik Wolimierski – malowanie na tkaninach, barwienie jedwabnych szali, zabawa z kolorem
  3. Rustykalny ogród malowany „Łąką kwietną” – ścieżka edukacyjna, rozpoznawanie roślin, ziół, krzewów, pożytecznych chwastów
  4. Gliniane wylepianki – „od kwiatuszka do garnuszka” – lepienie, wypalanie, malowanie
  5. W Borowinowej Kniei – rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew, krzewów oraz grzybów
  6. Wędrowanie szlakami i bezdrożami Pogórza Izerskiego: Stóg Izerski, Wielka Kopa, Chatka Górzystów, Wrzosowisko
  7. Warsztaty kulinarne – wolimierskie sushi, pesto z pokrzywy, chrzanowe wasabi oraz pieczenie pizzy z pieca opalonego drzewem
  8. Warsztaty taneczne – zumba, salsation, joga oraz fitness
  9. Biesiady przy ognisku
  10. Zajęcia strzelania z łuku sportowego

Cena warsztatów oraz dokładny program ustalane są w zależności od rodzaju zajęć oraz ilości uczestników. Informacja u właścicieli Chaty na Borowinowej.

WYCIECZKI DO CZECH I DO NIEMIEC

  • Liberec ≈30 km
  • Praga ≈100 km
  • Skalne Miasto ≈100 km
  • Czeski Raj ≈50 km
  • Drezno ≈120 km
  • Görlitz ≈45 km
  • Zittau ≈35
  • Oybin ≈40 km
  • Szwajcaria Saksońska ≈80 km

Ten post ma 8 komentarzy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.